Chcąc bez przeszkód korzystać z uroków naszego tarasu, powinniśmy również zadbać o odpowiednie osłonięcie go przed słońcem, które na dłuższą metę potrafi być naprawdę męczące zwłaszcza w miesiącach letnich. Jak właściwie powinniśmy się do tego zabrać? Czym należy osłonić nasz taras i czy istnieje jedyna słuszna oraz najskuteczniejsza metoda? Wszystko tak naprawdę zależy od kilku czynników.

Czym możemy osłonić nasz taras?

Na rynku obecnych jest kilka najpopularniejszych rozwiązań. Pierwszym z nich z są markizy, czyli materiałowe osłonki, które możemy rozciągnąć nad powierzchnią tarasu w dowolnym momencie. Dzięki regulowanemu wysięgnikowi możemy uzyskać dowolny stopień zacienienia — od małego, aż po bardzo duży. Markizy montowane są zazwyczaj na ścianie budynku i zwijane do ochronnej kasety, która chroni materiał przed wilgocią i zniszczeniem. Markizy są doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających taras, na który słońce świeci okresowo, czyli np. taki położony na południowym wschodzie lub południowym zachodzie. Krój, model i wielkość możemy już dobrać według własnego gustu oraz dopasować do wymiarów naszego tarasu.

Markizy, a może pergole?

Jeżeli nasz taras znajduje się od strony południowej i przez większą część dnia grzeje tam ostre słońce, znacznie lepiej sprawdzi się pergola. Jest to stała zabudowa osłaniająca mająca na celu albo w jak największym stopniu zaciemnić dużą powierzchnię, albo rozproszyć światło tak, aby nie przeszkadzało nam ono w codziennym użytkowaniu osłanianej powierzchni. Zależnie od naszego celu możemy zbudować pergolę przy użyciu szkła mlecznego, by światło rozproszyć, lub przyciemnianego, by możliwie jak najbardziej ograniczyć jego przepływ. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są wsporniki pergoli, to możemy zdecydować się na metal lub drewno. Ze względów estetycznych możemy także wyposażyć ją w pokrycie z materiału, albo cieniutkich desek. Ważną informacją jest to, że w przeciwieństwie do np. markizy ogrodowej pergola jest konstrukcją stałą.

Prosty i szybki sposób

Jeżeli używamy naszego tarasu jedynie okazjonalnie, by od czasu do czasu poczytać książkę, lub spotkać się w gronie znajomych i nie chcemy inwestować w „poważniejsze” osłony przed słońcem typu markizy czy pergole, najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie parasol ogrodowy. Do wyboru mamy różne modele. Możemy kupić tradycyjny parasol, który idealnie sprawdzi się np. podczas zabawy z przyjaciółmi lub parasol na wysięgniku, który będzie doskonałym źródłem cienia podczas relaksu na leżaku, albo fotelu.