Taras to idealne miejsce do wypoczynku – świetnie nadaje się na leniwe popołudnia z książką, rodzinnego grilla w weekend, czy zabawę z dziećmi na świeżym powietrzu. I choć szczególnie chętnie korzystamy z jego uroków latem, to właśnie mocne letnie słońce powoduje, że rozglądamy się za zadaszeniem, które przy okazji sprawdzi się podczas opadów. Najpopularniejsze rozwiązania to markizy, pergole i parasole ogrodowe. Na które z nich  warto postawić? Zobaczmy plusy i minusy każdego z nich.

Markizy – zadaszenie z tradycjami

Markizy ogrodowe są najstarszych spośród opisywanych zadaszeń. Jej popularność nie dziwi, zważywszy na możliwość dopasowania ich idealnie do naszych potrzeb – możemy je rozwijać wykorzystując korbkę, lub sterowanie elektryczne, zależnie od modelu (niektóre możemy nawet zdejmować na zimę). Wadą markizy jest konieczność zamontowania jej stałego elementu konstrukcyjnego o odpowiedniej nośności (np. krokwi, nadproża czy balkonu), co wiąże się ze znacznym nakładem pracy i ingerencją w budynek. Bardzo dobrze chronią przed słońcem, słabiej przed deszczem i nie są zbyt odporne na wiatr. Niektóre modele wyposażone są w specjalną strukturę samoczyszczącą, dzięki czemu można znacznie zredukować czas potrzebny na ich czyszczenie i konserwację. 

Pergola tarasowa – mocna i trwała

Pergola to jedna z najszybciej ewoluujących rodzajów zadaszeń tarasowych. Ze stosunkowo prostej formy przekształcają się w architektoniczne arcydzieła, naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Zapewnia doskonałą ochronę nie tylko przed słońcem, ale również chroni przed opadami atmosferycznymi, a nawet przed wiatrem (zwłaszcza w wersji z dodatkowymi ekranami). Niektóre modele sterowane elektronicznie można w łatwy sposób otwierać, zamykać i otwierać ich lamele, co umożliwia cieszenie się światłem słonecznym, kiedy mamy na to ochotę. To stabilna i mocna konstrukcja wymaga jednak montowania przez ekipę i w żaden sposób nie jest przenośna. 

Parasol ogrodowy – mobilność i lekkość

Można wymienić mnóstwo zalet parasola ogrodowego – jest relatywnie tani, łatwo go przenieść (gdy np. mamy ochotę się przenieść w inną część ogrodu), a wersje wodoodporne ochronią również przed deszczem. Nowoczesne modele pozwalają na łatwe wykorzystanie kilku parasoli, przy zastosowaniu jednej podstawy, dzięki czemu można osłonić naprawdę sporą powierzchnię. Ich montaż jest bardzo łatwy, a na zimę można schować je w piwnicy, czy garażu. Trzeba jednak uważać na wiatr – parasol nie tylko sam dość łatwo może zostać uszkodzony, ale również stanowić zagrożenie dla osób postronnych w razie wystąpienie porywistych podmuchów. 

Jak wybrać?

Wybierając zadaszenie na własne podwórze, warto przede wszystkim zastanowić się nad własnymi potrzebami. Mobilny czy stały? Zdejmowany czy całoroczny? Ma chronić przed słońcem, deszczem wiatrem, czy może wszystkim naraz? Od naszych odpowiedzi będzie zależało, jakie zadaszenie sprawdzi się u nas idealnie.