Ochrona przeciwsłoneczna tarasu przynosi ulgę w upalne słoneczne dni. Kiedy słońce mocno grzeje, marzymy o odrobinie cienia, który przyniesie ukojenie i sprawi, że kawa lub lemoniada wypita na tarasie będzie prawdziwą przyjemnością. Jak ochronić się przed palącymi promieniami nie rezygnując z powiewu letniego powietrza? Oto kilka sposobów.

Ponadczasowe pergole

Nowoczesne pergole tarasowe to przyścienne, czy też wolnostojące konstrukcje wykonane z drewna, aluminium lub tworzyw zapewniających ochronę przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi. Pergola jest zadaszeniem niezwykle uniwersalnym, ponieważ można dostosować ją dowolnie do swoich potrzeb. Jeśli lubimy cieszyć się słońcem, stawiamy na ażurowy dach, przepuszczający promienie słoneczne. Jeśli wolimy się przed nim ochronić, ponieważ taras usytuowany jest od strony południowej i praktycznie całą dobę jest w pełnym słońcu, można zamontować pergolę z pełnym zadaszeniem, która ochroni taras również przed deszczem. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla zwolenników natury, ponieważ przy filarach lub bocznych ścianach pergoli można posadzić pnący bluszcz. Dla podniesienia komfortu zadaszenie można wyposażyć w oświetlenie, umożliwiające korzystanie z tarasu także wieczorami.

Funkcjonalne markizy tarasowe

Idealnym i stosunkowo tanim sposobem zacienienia tarasu są markizy. Szybki montaż i możliwość błyskawicznego rozłożenia i złożenia to cechy bardzo pożądane w nagłej sytuacji zmiany warunków pogodowych. Nieprzemakalny materiał o właściwościach zacieniających, manualny lub mechaniczny system rozkładania oraz możliwość wyboru pomiędzy niezliczoną ilością barw i wzorów stanowią o uniwersalności tego zadaszenia. Markizy cieszą się ogromną popularnością, ponieważ bogata paleta barw gwarantuje estetyczną synchronizację z elewacją.

Klasyczne parasole ogrodowe

Różnorodność kształtów, rozmiarów i kolorów to domena parasoli ogrodowych. Te nowoczesne egzemplarze w niczym nie przypominają tych nudnych i jednokolorowych modeli sprzed lat. Obecnie parasole wyposażone są opcjonalnie w regulacje kąta pochylenia, wysięgnik umożliwiający montaż do ściany lub balustrady, czy mechanizm do rozkładania na pilot. Solidna konstrukcja i wykonanie z materiałów najwyższej jakości gwarantują odporność nawet na silny wiatr. Wybór koloru i wzoru ogranicza tylko wyobraźnia kupującego. Parasole chronią również przed deszczem.

***

Temat: Blog, poradnik. O pergolach, markizach tarasowych i parasolach ogrodowych. Jakie zamówić, co zamówić itd

Tytuł: Wyjątkowe przydomowe aranżacje z udziałem markiz, pergoli i parasoli ogrodowych

Wyjątkowe przydomowe aranżacje z udziałem markiz, pergoli i parasoli ogrodowych

Markizy tarasowe, pergole czy systemy parasoli ogrodowych – to wyjątkowe elementy tzw. małej architektury, rolą których jest wizualna dekoracja otoczenia budynku oraz istotna funkcja ochronna. Zadaniem tego typu konstrukcji jest zabezpieczenie fragmentu powierzchni przed skutkami nadmiernego operowania słońca, a w zależności od wariantu poszczególnych modeli – również efektywnie ochraniać przed opadami deszczu, śniegu, gradu albo przed wiatrem.

Markizy zazwyczaj montowane są na elewacji, bezpośrednio nad wyjściem/wejściem, jak również na tarasach. Dzięki różnorodnym kształtom i formom, stają się oryginalną architektoniczną ozdobą bryły nieruchomości. Część modeli tarasowych markiz wyposażona jest opcjonalnie w oświetlenie ledowe oraz w zautomatyzowany system sterowania rozwijaniem i zwijaniem całego zadaszenia.

Pergole z kolei to niezwykle efektowne, najczęściej ażurowe konstrukcje, jakie współtworzą nieszablonowe ogrodowe, balkonowe, a także tarasowe kompozycje. Główną ich rolą, prócz aranżowania wyjątkowego klimatu i stylu, bywa zacienianie powierzchni. Taki efekt można uzyskać, np. za sprawą pnących roślin (m. in. winorośli), dla których pergole doskonale się nadają.

Posiadacze przydomowych ogrodów lub obszernych, zazielenionych posesji, mogą także zamówić piękne parasole – z okrągłą kopułą bądź kwadratowym zadaszeniem. Parasole ogrodowe to świetny pomysł na osłonę przed deszczem czy słońcem, na dodatek charakteryzują się dużą mobilnością, przez co można jest swobodnie przestawiać w rożne miejsca.

Nowocześnie, funkcjonalnie i efektownie

Każdy z zaproponowanych elementów małej architektury, można zamówić wraz z wieloma dodatkowymi opcjami użytkowymi oraz praktycznie w nieograniczonych konfiguracjach kolorystycznych. Dzięki tym wyjątkowym konstrukcjom, z przyjemnością można oddawać się plenerowym aktywnościom na świeżym powietrzu do późnych godzin. Co ciekawe, niektóre rozwiązania umożliwiają nawet montaż pod markizami specjalnych promienników ciepła, które sprawią, że nawet chłodne, jesienne wieczory nie będą przeszkodą do organizowanie długich spotkań towarzyskich na tarasie. Bardzo funkcjonalną koncepcją urozmaicenia i uatrakcyjnienia przydomowej przestrzeni, jest zamówienie i dostawienie do budynku pergoli z dachem wykonanym z ruchomych lameli. W zależności od nasłonecznienia, można bowiem ustawiać je pod dowolnym kątem, a w razie opadów – całkowicie przysłonić.