Bramy garażowe pełnią przede wszystkim rolę ochronną dla mienia, najczęściej samochodu, ale obecnie są również wysoce estetyczne. Jest to istotne szczególnie wówczas, gdy garaż jest zbudowany w jednej bryle z domem i tutaj należy staranie dobrać bramę tak, aby ta spełniała dobrze obie te funkcje.

Na rynku dostępne są przynajmniej cztery typy bram garażowych, tj. skrzydłowe, uchylne, segmentowe i rolowane (roletowe), do garaży zaleca się jednak montowanie jednego z dwóch ostatnich typów. Jednym z głównych powodów jest zautomatyzowane, a więc komfortowe otwieranie takich bram oraz brak konieczności pozostawiania miejsca przed garażem na skrzydło bramy, co występuje w dwóch pierwszych typach. Bramę segmentową albo rolowaną można zamontować w garażu tak, aby mogła stanowić część ogrodzenia, a wjazd do garażu następował bezpośrednio z ulicy. Którą więc z bram wybrać?

Brama segmentowa

Brama garażowa segmentowa jest najpopularniejszą z obecnie montowanych bram z automatyczną obsługą. Cechuje ją ogromne zróżnicowanie kolorystyczne, a dzięki kilkuwarstwowym panelom skrzydła z pianką poliuretanową wykazują dużą izolacyjność cieplną. Brama segmentowa otwierana jest do góry, ale potrzebuje miejsca pod sufitem (lub na jednej ze ścian) na prowadnice, po których przesuwają się panele skrzydła. Jest to jedyna jej wada.

Brama rolowana

Brama garażowa rolowana to najwygodniejszy rodzaj obecnie stosowanych bram. Jej główną zaletą obok zautomatyzowania i obsługi pilotem, jest brak konieczności organizowania miejsca w garażu na prowadnice, ponieważ całe skrzydło bramy chowane jest i wysuwane z niewielkiej skrzyni umieszczonej na górze. Panele bramy rolowanej, a także obudowa wykonane są z wysokiej klasy nierdzewnej blachy (zazwyczaj aluminium), cechuje ją wysoka odporność na włamania, a do automatyki można również dołączyć awaryjną korbę do otwierania ręcznego. Brama niestety ma małą izolacyjność cieplną i jest najdroższa ze wszystkich typów bram garażowych.

Wybór

Przy zakupie którejkolwiek z bram warto wybierać producenta, który montuje w swoich wyrobach odpowiednie zabezpieczenia i posiada certyfikaty dla swoich wyrobów. Należy zwracać uwagę na obecność hamulca bezpieczeństwa, budowę paneli uniemożliwiającą przytrzaśnięcie palców, odpowiednie prowadnice i system zabezpieczający przed porażeniem prądem oraz przypadkowym zatrzaśnięciem się wewnątrz garażu.