Rolety zewnętrzne coraz częściej pojawiają się na elewacji naszego domu. Osłony zewnętrzne nie tylko pełnią skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, ale również zapewniają doskonałą izolację cieplną i akustyczną mieszkań i domów. W ciepłe lato ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, a zimą mogą zapobiegać utracie ciepła dzięki pancerzowi wypełnionemu pianką poliuretanową i poduszce powietrznej utworzonej między szybą a powierzchnią rolety. Do najpopularniejszych typów rolet zewnętrznych należą: rolety natynkowe, rolety podtynkowe, rolety nadstawne, rolety antywłamaniowe oraz rolety z moskitierą. Aby roleta zewnętrzna pełniła swoje funkcje, powinna być dobrze zamontowana. Jakich błędów unikać podczas montażu?

Źle dobrany rozmiar rolet

O prawidłowym działaniu rolet zewnętrznych decyduje wiele czynników. Prawidłowe działanie w dużej mierze zależy od odpowiedniego montażu. Jednak aby to osiągnąć, wielkość rolety powinna być prawidłowo dopasowana już na etapie pomiaru, w którym uwzględnimy typ rolety i sposób montażu. Cechą każdego systemu jest odrębna metoda określania rozmiaru rolety, którą można określić, znając wielkość wnęki lub wielkość samej ramy okiennej.

Wady technologiczne i produkcyjne

Kolejnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe działanie rolet jest stosowanie do produkcji komponentów określonych przez producenta systemu. Odbiegające od systemu metody mogą prowadzić do wad poszczególnych elementów i detali, prowadząc do częstych awarii i usług. Niedopuszczalna jest również niekompletność wszystkich elementów. Częstymi wadami spowodowanymi czynnościami związanymi z przygotowaniem komponentów są najczęściej błędne lub niestaranne realizacje, najczęściej użycie nieodpowiednich narzędzi i sprzętu. Wpłynie to zarówno na walory estetyczne rolety, jak i jej efektywne działanie. W przypadku montażu rolety bezpośrednio do elewacji bezwzględnie konieczne jest utrzymanie poziomu podstopnicy prowadnicy i skrzyni, a sam montaż może wykonać wyłącznie przeszkolona ekipa montażowa zgodnie z zasadami.

O czym musisz wiedzieć zanim zaczniesz montaż?

Przed przystąpieniem do prac montażowych należy upewnić się, że produkt jest zgodny z opisem i nie jest uszkodzony. Powinniśmy też sprawdzić, w jakich warunkach będziemy dokonywać montażu. Należy pamiętać, aby dopasować sposób montażu rolety do rodzaju podłoża i zamontować ją na powierzchni o odpowiedniej wytrzymałości. Nie przykręcać rolety bezpośrednio do warstwy izolacyjnej. Jeśli powierzchnia nadaje się do montażu rolet, możemy przystąpić do pracy.

Proces montażu krok po kroku

Najpierw zweryfikuj rozmiar otworu okiennego, a następnie wykonaj otwory na taśmę lub sznurek, gdy zdecydowałeś się na napęd ręczny lub kabel, jeśli wybrałeś sterowanie elektryczne. Następnie przykładamy roletę do podłoża, a następnie ustawiamy prowadnicę pionowo i mocno ją przykręcamy. To samo dotyczy skrzynki, którą należy ustawić poziomo i mocno wkręcić w podłoże. Niedopuszczalne jest pozostawienie rolety z nie przykręconą skrzynką lub przykręceniem jej wyłącznie do prowadnic. Przy montażu rolet sterowanych elektrycznie należy dodatkowo wyregulować skrajne położenie pancerza, a przewód zasilający poprowadzić zgodnie z planem instalacji elektrycznej.

Po wykonaniu odpowiednich czynności montażowych ważne jest sprawdzenie poprawności wszystkich połączeń oraz przetestowanie działania rolety. Po zamontowaniu rolety ostatnim krokiem jest przeszkolenie domowników w zakresie prawidłowej obsługi rolety zgodnie z jej przeznaczeniem.