Budowa lub remont domu czy mieszkania zmusza nas niejednokrotnie do zastanowienia się, jak można poprawić wydajność energetyczną, zwiększyć nasz komfort i bezpieczeństwo/. Współcześnie dostępna stolarka okienna jest całkiem inna niż jej odpowiedniki sprzed kilku lat, wprowadzone zostały nowe standardy i nowe technologie. Olbrzymia oferta na rynku sprawia, że trudno zorientować się, jakie rozwiązania będą najlepsze, skąd tak duże różnice cen u poszczególnych producentów i jak ocenić ostatecznie jakość produktu? Jedną z najważniejszych decyzji będzie wybór okien. To one zadecydują w dużej mierze o tym, ile wydamy na ogrzewanie, jaki będzie poziom hałasu w mieszkaniu.

Najważniejsze kryteria wyboru

Przy wyborze okien, kiedy znamy już wymiary i ich rozmieszczenie na elewacji zostaną określone w projekcie, przychodzi czas by zastanowić się nad materiałem z którego mają być wykonane. Mamy do wyboru wersje aluminiowe, najpopularniejsze plastikowe (PCV) oraz tradycyjne drewniane. Ponad to ilość szyb, oraz to czy okna mają być jedno czy wieloskrzydłowe. Potem przychodzi czas na ważne detale. Istnieje kilka podstawowych parametrów, które pomogą nam zdecydować, jakiej klasy okna będą dla nas najlepsze. 

Pierwszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Oznacza się go za pomocą symbolu Uw. Ta wartość pokazuje nam, jaka ilość ciepła ucieka na zewnątrz. W tym przypadku im niższa, tym lepsza – zwykle wynosi pomiędzy 1,4 a 0,7. 

Drugim parametrem jest wskaźnik izolacji akustycznej. oznaczany symbolem Rw.  Wykazuje on zdolność okna do tłumienia hałasu wyrażoną w decybelach. Podobnie jak wcześniej, tutaj również niższa wartość oznacza lepszą izolację. Warto zwrócić uwagę na ten wskaźnik, ponieważ okna miewają zróżnicowane parametry jeśli chodzi o przekazywanie hałasu z zewnątrz, a to decyduje o naszym komforcie akustycznym.

 Trzeci z parametrów na które trzeba zwrócić uwagę wybierając okna to współczynnik infiltracji powietrza. Wskazuje on jaką przepuszczalność w tym zakresie ma okno. Tutaj zbyt szczelne, może okazać się problematyczne. Bardzo niskie parametry, czyli poniżej 0,3 będą oznaczać. że niezbędne będzie zamontowanie dodatkowego systemu wentylacji. 

Klasa szczelności decyduje o tym, jak długo woda przy konkretnym ciśnieniu nie będzie w stanie dostać się do środka. Skala od A1 do 9A oznacza, że najwyższa wartość gwarantuje największą szczelność nawet przy dużym ciśnieniu. 

Dosyć mało oczywisty jest ostatni wskaźnik, czyli odporność na obciążenie wiatrem, czyli sztywności okien przy naporze wiejącego prostopadle wiatru. Skala jest dosyć szeroka bo od Od A1 do C6, natomiast przy polskich warunkach klimatycznych te w zakresie B są zupełnie wystarczające, 

Wybór stolarki okiennej powinien być przemyślany, gdyż to decyzja na długie lata. Nie ma konieczności kupowania okien o najwyższych możliwych parametrach. Aby cieszyć się nimi przez długi okres użytkowania, dobrze jest porównać najważniejsze parametry energooszczędności, design i ogólny standard. W tym kontekście można porównywac ze sobą poszczególne produkty.