Producenci są w stanie zaproponować nam kilka różnych rodzajów bram garażowych. Bramy garażowe różnią się przede wszystkim sposobem otwierania, jak i budową. W ofercie producentów dostępne są bramy rozwieralne, rolowane, segmentowe, ale i uchylne. 

Bramy uchylne (nazywane również płytowymi)

Jest to najbardziej popularny typ bramy garażowej. Celem otwarcia bramy uchylnej potrzebne będzie miejsce przed garażem, ponieważ dolna jej część musi wysunąć się na zewnątrz garażu. Zatem jeżeli podjazd jest mały, lepiej nie wybierać tego rodzaju bramy.  

Bramy segmentowe (nazywane inaczej sekcyjnymi) 

Bramy sekcyjne dzielą się na boczne i górne. W trakcie otwierania nie zajmują miejsca przed garażem, zatem są bardzo dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie podjazd jest niewielki. Bramy segmentowe sprawdzają się także w garażach, które wychodzą bezpośrednio na drogę. Są również szczelniejsze, aniżeli bramy uchylne. Zatem warto jest je zamontować w ogrzewanych garażach. bramy sekcyjne można zastosować także w przypadku otworów mających nadproże w kształcie łuku. 

Bramy rolowane (nazywane inaczej żaluzjowymi)

Bramy rolowane działają niczym roleta okienna, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu, niemniej nie wszyscy producenci mają je w swojej ofercie. Bramy rolowane kupowane są wraz z napędem elektrycznym. 

Bramy rozwierane

Bramy, które otwierają się na boki są najstarszym typem, który w ofercie producentów pojawia się już stosunkowo rzadko. Możemy je zamówić w warsztacie rzemieślniczym. Otwarcie skrzydeł takiej bramy wymagać będzie wiele miejsca i nie zawsze możliwe jest zamontowanie napędu elektrycznego.

Kryteria wyboru bram garażowych

Cena nie jest już najważniejszym kryterium, które decyduje o zakupie bram garażowych. Bardziej istotna jest estetyka, energooszczędność i niezawodność. Najważniejszym spośród kryterium w ostatnim czasie, które decyduje o wyborze materiałów budowlanych jest to, w jakim stopniu mogą one obniżyć koszty eksploatacyjne budynku, a w tym też ogrzewania. Zatem przykładowo klienci, którzy wybierają bramę do garażu znajdującego się w budynku wolą wybrać droższą, ale przy tym doskonale ocieploną bramę, ażeby później móc oszczędzać na wydatkach na energię. Jednorazowy spory koszt w dłuższej perspektywie oznacza oszczędności na koszcie ogrzewania. Coraz bardziej istotnym kryterium jest również estetyka. Brama jest bowiem ważnym elementem elewacji domu, nierzadko podkreślającym, a nierzadko również nadającym budynkowi właściwy charakter. Dlatego tak ważna jest duża gama dostępnych dekorów, kolorów i wzorów. Kupujący zwracają również uwagę na bezpieczeństwo i niezawodność, mają bowiem świadomość, iż brama spełniająca warunki bezpieczeństwa winna być poddawana okresowym przeglądom. A fachowo przeprowadzony przegląd bramy zapewni tylko i wyłącznie producent, mający ugruntowaną pozycję na rynku, jak i posiadający właściwą sieć profesjonalnych serwisów.