Nowoczesne osłony okienne coraz częściej pojawiają się na fasadach domów, mieszkań, czy biurowców. Zarówno żaluzje fasadowe, jak i rolety zewnętrzne doskonale chronią wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem, zapewniając komfort przez 365 dni w roku. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań? Poznajmy typy i rodzaje żaluzji fasadowych i rolet zewnętrznych.

Żaluzje fasadowe

Wysoka estetyka i minimalistyczny wygląd sprawia, że żaluzje fasadowe doskonale sprawdzają się w nowoczesnych domach i budynkach użyteczności publicznej. Doskonale sprawdzają się na bardzo nasłonecznionych elewacjach, dzięki obrotowym lamelom możemy skutecznie sterować ilością światła wpadającego do wnętrza. Żaluzje fasadowe to również doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy zapewnić prywatność w pomieszczeniach zlokalizowanych blisko drogi lub chodnika, nie ograniczając tym samym dostępu do światła dziennego.

Konstrukcja żaluzji fasadowych wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, zapewniając im doskonała odporność na działanie czynników atmosferycznych tj. wiatr, deszcz, mróz, śnieg, a także promieniowanie UV.

Żaluzje podtynkowe czy natynkowe?

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy żaluzje fasadowe podtynkowe i natynkowe. W budynkach istniejących, w których nie chcemy wykonywać dużego remontu, szczególnie polecane są żaluzje fasadowe natynkowe. Jeśli zależy nam na minimalistycznym wyglądzie elewacji lub jesteśmy na etapie budowy domu,warto zdecydować się na żaluzje podtynkowe. Rozwiązanie podtynkowe wyposażone jest w specjalną kasetę do montażu podtynkowego wykonaną z ekstrudowanego aluminium, która umożliwia jej całkowite ukrycie, zapewniając estetyczny wygląd.

Funkcjonalne lamele

Sterowanie ilością wpadającego do wnętrza światła odbywa się przy użyciu aluminiowych listewek zwanych lamelami, w kształcie litery C lub Z. Zawinięte w kształt litery C lamele zapewniają dużą wytrzymałość oraz ułatwiają płynne sterowanie kątem nachylenia lameli. Z kolei lamele w kształcie litery Z dużo lepiej odbijają promienie słoneczne, dodatkowo wyposażone są w uszczelkę, która wycisza żaluzje w czasie silnych podmuchów wiatru oraz zapobiega wzajemnemu rysowaniu się listewek. Zarówno lamele w kształcie litery Z jak i C produkowane są w wielu kolorach, dzięki czemu idealnie dopasują się do istniejącej stolarki okiennej i drzwiowej oraz fasady budynku.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne szczególnie polecane są w celu podniesienia parametrów energetycznych budynku. Opuszczona roleta zewnętrzna tworzy między pancerzem a oknem poduszkę powietrzną, która zimą zapobiega nadmiernej utracie ciepła, ograniczając tym samym koszty ogrzania domu. Dodatkową izolację termiczną zapewnia wypełniony pianką poliuretanową pancerz.

Rolety podtynkowe, czy natynkowe?

Również w przypadku rolet możemy wybrać najlepszy dla nas sposób montażu. Do budynków istniejących dedykowane są rolety zewnętrzne natynkowe. Ich główną zaletą jest brak ingerencji w stan istniejący budynku. Ten rodzaj rolety możemy montować we wnęce okiennej lub bezpośrednio na elewacji. Do wyboru mamy trzy kształty skrzynek: skrzynka ścięta pod kątem 45 stopni, półokrągła oraz okrągła. W nowo budowanych obiektach lub podczas remontu zakładane są rolety zewnętrzne podtynkowe. Ten sposób montażu zapewnia doskonałe wkomponowanie rolety w elewację budynku.

Rolety antywłamaniowe

Doskonałą propozycją dla osób chcących zadbać o ochronę dom, mieszkania, czy biura są rolety antywłamaniowe klasy RC2 lub RC3. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, posiadają specjalnie skonstruowany pancerz oraz liczne rozwiązania technologiczne, utrudniające włamanie.

Skuteczna ochrona przed insektami

Skuteczną ochronę przed owadami i insektami w letnie dni zapewni innowacyjne rozwiązanie, jakim jest roleta zewnętrzna zintegrowana z moskitierą. System pozwala na niezależną pracę rolety oraz siatki przeciwinsektowej zapewniając odpowiednie zabezpieczenie wnętrza przed owadami przy jednoczesnym dostępie do świeżego powietrza.